×
اطلاعات تماس

شعبه 1
----
----
تهران-تهرانپارس شرقی

چرا آمار شنوندگان کتاب صوتی رشد فزاینده دارد؟

خوانندگان کتاب ها در سالهای اخیر به طور فزاینده ای به سمت فناوری، برای تامین سرگرمی روی آورده اند. واسطه ای که شکاف بین بازار کتاب سنتی و اشکال جدید فناوری ایجاد می کند، کتاب صوتی است. جالب است بدانید که درآمدهای فروش در این زمینه بین سالهای 2010 و 2016 بیش از دو برابر شده است. این تقاضای رو به رشد برای کتابهای صوتی را می توان در این آمار مشاهده کرد که تعداد عناوین کتاب صوتی منتشر شده در بسیاری از کشور ها از حدود 5 هزار به بیش از 6200 در سال رسیده است. اما چرا کتاب صوتی یا همان کتاب گویا اینقدر محبوب شده است؟
 
کتاب صوتی به شما کمک می کند تا کتاب بیشتری بخوانید!
رونق تولید کتاب صوتی نرخ بازده بسیار خوبی را فراهم کرده است. بسیاری از انتشارات کتاب های صوتی تایید کرده اند که فروش کتاب های الکترونیکی رونق خوبی یافته است و تنها راهی که نوع دیجیتالی یک کتاب به طور مداوم باعث کسب سود شده است، کتاب صوتی است. طبق آماری که از سوی شنوندگان کتاب صوتی رایگان و غیر رایگان وجود دارد، 48٪ از شنوندگان زیر 35 سال دارند.
ناشران با این آمار این ذهنیت را دارند که: «اگر بسیاری از افراد در سنین پایینتر به شنیدن کتاب صوتی علاقه مند شوند با وقت بیشتری که دارند در رسیدن به سنین میانسالی کتاب های بیشتری خوانده اند و وقتی که علاقه مندی به این فرمت ها از سنین کمتر آغاز شود در آینده ترجیحی برای انتخاب نوع خاصی از کتاب وجود نخواهد داشت. از سویی دیگر روند شنیدن کتاب صوتی بسیار سریعتر از خواندن متن انجام می گیرد و از این رو، کتاب ها با سرعت و پویایی بیشتری خوانده می شوند.»
این جمعیت شناسی همچنین باعث شده است تا بسیاری از مردم به سمت کتاب های صوتی روی  آورند و بیشتر آنها اظهار داشتند که (یا اکیداً موافق بودند) کتابهای صوتی سرعت بیشتری برای پایان دادن به خوانش کتاب های حجیم یا کوچک را در بازه زمانی محدود فراهم می کند. نتیجه گیری از این موضوع چندان سخت نیست. شما به واسطه کتاب صوتی هر کجا که باشید و در حال انجام هر فعالیتی که باشید می توانید مطالعه داشته باشید.
 
کتاب صوتی برای گروه خاصی نیست!
یکی از نکات اصلی فروش خوب و استقبال جالب توجه مردم سراسر دنیا از کتاب صوتی ظرفیت گوش دادن به آن است؛ کتاب گویا به مصرف کنندگان اجازه می‌دهد تا به کتاب‌های مورد علاقه شان در ماشین، رفت و آمد به محل کار، یا در هنگام ورزش (دویدن، پیاده روی) گوش دهند.
با این حال، حدود ۵۲ درصد از مصرف کنندگان روی دسکتاپ یا لپ‌تاپ به کتاب گوش می‌دهند. در نتیجه تقاضای زیادی برای کتاب صوتی در خانه وجود دارد. این امر جذابیت گسترده رسانه را برجسته می‌کند، چون نه تنها توسط متخصصانی که زمان کمی برای مطالعه و تحقیق متعارف دارند مورد استفاده قرار می گیرد، بلکه توسط کسانی که می‌خواهند در خانه استراحت کنند، یا والدینی که می‌خواهند از کتاب صوتی برای کمک به فرزندان خود برای بهبود مهارت‌های خواندن، تحصیل، شنیدن قصه و غیره استفاده کنند، بکار برده می شود.
شاید با خودتان فکر کنید که کتاب الکترونیکی یا کتاب نسخه چاپی همچنین ویژگی دارند؛ اما باید توجه داشته باشید که کتاب صوتی سه چیز را برای شما می خرد، یکی وقت های سوخته و دوم توانایی خواندن و سوم شیوه صحیح خواندن.
 
با توجه به اینکه طیف وسیعی از جامعه هم به سمت گوش دادن کتاب صوتی روی آورده اند پس همین طیف و چه بسا مخاطبان جدید هم امکان خواندن آن کتاب را خواهند داشت. حتی اگر عمیق تر به این موضوع نگاه کنیم به سادگی متوجه خواهیم شد که مشکل عدم دسترسی بسیاری از افراد و پایین بودن سرانه مطالعه هم به این واسطه کاهش خواهد یافت.

برچسب ها :

رشد آمار شنوندگان کتاب صوتی

کتاب های صوتی پرشنگ