×
اطلاعات تماس با پشتیبانی

تلفن پشتیبانی :09120602683

روانپزشک خوب کودک کیست؟

با توسعه فرهنگ توجه به سلامت روان و نقش مهم آن در دوران کودکی، والدین به دنبال ارتقای سلامت روان کودکان و نوجوانان خود هستند و در این راستا از روانپزشک یا مشاور خوب کودک در تهران و سایر شهرها کمک می گیرند. شما نیز برای حل مشکلات فرزند خود میتوانید به  کلینیک مشاوره دکتر مریم مویدی مهر  مراجعه نمایید.
سلامت روان در دوران کودکی به معنای دستیابی به نقاط عطف رشد و پیشرفت و یادگیری مهارتهای اجتماعی سالم و چگونگی کنار آمدن با مشکلات است. کودکان سالم از نظر روانی کیفیت زندگی مناسبی دارند و می توانند در خانه، مدرسه و اجتماع به خوبی عمل کنند.
در جهت شناسایی بهترین روانپزشک کودک و نوجوان در تهران ابتدا می بایست بدانیم روانپزشک کودک کیست و در چه حوزه هایی فعالیت می کند، چه تحصیلاتی دارد و در کدام مراکز کار می کند. در این مقاله به بررسی این مسائل خواهیم پرداخت.
روانپزشک خوب کودک کیست؟
روانپزشک خوب کودک پزشکی است که در زمینه تشخیص و درمان اختلالات رفتاری و فکری در کودکان تخصص دارد. یک روانپزشک کودک از دانش خود در مورد بسیاری از عوامل از جمله عوامل بیولوژیکی و روانی استفاده می کند تا بتواند یک برنامه درمانی برای کودک مبتلا به اختلالات رفتاری و فکری طراحی کند. این طرح ممکن است شامل داروهایی باشد که به کنترل یا به حداقل رساندن برخی رفتارها یا افکار کمک می کند.
روانپزشکان کودک و نوجوان با کودکان و نوجوانانی که مشکلات مربوط به سلامت روان دارند کار می کنند. آنها با طیف وسیعی از مشکلات سلامت روانی، از جمله مشکلات روحی و روانی سروکار دارند. وظیفه ی آن ها این است که مشکل موجود را شناسایی کرده و راه حل مناسب را ارائه دهند.
مشکلات روانی در دوران کودکی می تواند تاثیر بسزایی در رشد کودک داشته باشد. استرس و تاثیر بر خانواده ها نیز در این شرایط بسیار زیاد است. با تشخیص و درمان کودکان مبتلا به مشکلات روحی و روانی، نه تنها می توان درد را تسکین داد، بلکه مسیر زندگی را نیز می توان تغییر داد. تشخیص زودهنگام اختلالات به این معنی است که شما شانس بیشتری برای درمان موفق دارید.
روانپزش خوب کودک به توانایی درک مسائل از دیدگاه های مختلف نیاز دارند زیرا معمولا با کودکان و نوجوانان و اعضای خانواده آن ها سر و کار دارند.

روانپزشک کودک چه کار می کند؟
اگر فرزند شما مبتلا به اختلال طیف اوتیسم (ASD یا اوتیسم) است ، یک روانپزشک کودک می تواند یکی از اعضای ارزشمند تیم مراقبت از فرزند شما باشد. کودکان مبتلا به اوتیسم ممکن است اختلالات خلقی یا فکری دیگری داشته باشند که علاوه بر اوتیسم وجود داشته باشد. اختلالاتی مانند وسواس (OCD) ممکن است در کودکان مبتلا به اوتیسم رخ دهد. با این حال، رفتارهای مرتبط با این اختلال را می توان با دارو و مداخله روانپزشکی مدیریت کرد.
یک روانپزشک ممکن است یک برنامه درمانی طراحی کند که ممکن است فقط فرزند شما، خانواده شما یا گروه دیگری را درگیر کند. یک برنامه درمانی ممکن است شامل دارو یا درمان رفتاری باشد تا رفتارهای منفی را کاهش دهد. یک روانپزشک کودک همچنین می تواند به عنوان مدافع فرزند شما با پزشکان دیگر ، متخصصان مدرسه ، آژانس ها یا سازمان های دیگر عمل کند.
در اولین ملاقات چه انتظاری می توانم داشته باشم؟
اولین قرار ملاقات شما، که به عنوان جلسه مشاوره نیز شناخته می شود، حدود یک ساعت به طول می انجامد. روانپزشک خوب کودک برای جمع آوری اطلاعات با شما و فرزندتان مصاحبه می کند. پزشک به منظور تجویز دقیق داروهای ضروری، موارد حیاتی مانند فشار خون و وزن را بررسی می کند. یک روانپزشک خوب کودک برای درک بهتر پویایی خانواده درباره سابقه خانوادگی شما صحبت خواهد کرد.
ممکن است در مورد خویشاوندان و همچنین سابقه پزشکی یا روانپزشکی از شما سوال شود. روانپزشک خوب کودک برای ارزیابی دقیق تر و بهتر مهارت ها ممکن است از فرزند شما بخواهد تا نقاشی خانواده اش را بکشد.  همچنین از فرزند شما سوالات ساده ای در مورد خانواده اش می پرسد. در تدوین برنامه درمانی ، ممکن است به فرزند شما توصیه شود تا برای ارزیابی بیشتر به پزشکان دیگر مراجعه کند.
پزشک قرارهای بعدی را تعیین می کند و همچنین داروهای لازم را برای مدیریت رفتارهای غیرطبیعی که ممکن است در فرزند شما وجود داشته باشد، تجویز می کند. پس از مشاوره فرزند خود، تشخیص کامل و برنامه درمانی مفصلی برای کودک شما ارائه می شود.
روانپزشک کودک و نوجوان پزشکی است که در زمینه تشخیص و درمان اختلالات تفکر، احساس و/یا رفتار کودکان، نوجوانان و خانواده های آنها تخصص دارد.

یافتن روانپزشک کودک و نوجوان
روانپزشکان کودک و نوجوان را می توان از طریق انجمن های پزشکی و روانپزشکی محلی، انجمن های بهداشت روان محلی، بیمارستان ها یا مراکز پزشکی محلی، گروه های روانپزشکی در دانشکده های پزشکی و سازمان های ملی و کلینیک های تخصصی روان درمانی یافت. علاوه بر این، پزشکان اطفال، پزشکان خانواده، مشاوران مدرسه و برنامه های کمک به کارکنان (EAP) می توانند در شناسایی روانپزشکان کودک و نوجوان مفید باشند.

برچسب ها :

مرکز مشاوره

روانشناس خوب

مشاور خانواده

مشاوره ازدواج

خدمات روانشناسی و مشاوره

روانشناسی عمومی

درمان افسردگی

درمان وسواس

کلینیک مشاوره دکتر مریم مویدی مهر