رفوگری و ریشه زنی فرش چیست و چگونه انجام می شود؟

فرش ها جز وسائل آسیب پذیر منزل هستند و نیازبه مراقبت دارند. مراقب نکردن از آن ها یا استفاده نادرست باعث آسیب دیدگی، پوسیدگی و غیره می شود. بعضی از افراد فکر می کنند، همینکه فرش دچار چنین آسیب هایی شد باید آن را عوض کرد، ولی امروزه با دانش رفوگری فرش می توان، این خرابی های فرش را ترمیم کرد. کلمه ای که مطمئنا بارها به گوشتان خورده است ولی شاید تا الان در مورد آن اطلاعاتی نداشتید یا جدی نمی گرفتید.  در این بخش قصد داریم تا در خصوص رفوگری فرش و چگونگی انجام آن صحبت کنیم.
 
 
یکی از تکنیک‌های مرمت و بازسازی فرش‌های آسیب دیده، ریشه زنی است. فرش‌ها بعد از آن که بافته می‌شوند باید ریشه زنی شوند تا مقاومت فرش افزایش پیدا کند؛ اما این ریشه‌ها با گذشت زمان و به دلیل استفاده زیاد از فرش، کهنه یا پوسیده می‌شوند که اصلا جلوه زیبایی ندارد و باعث می‌شود فرش کم ارزش به نظر برسد. ترمیم یا تعویض ریشه‌های فرش یکی از خدماتی است که در قالیشویی ها توسط افراد مجرب و متخصص در حوزه فرش ارائه می‌شود. خدمات ریشه زنی فرش پس از شستشوی فرش انجام می‌شود.
 
انواع رفو
رفویی خطی  قالی: فرش به صورت خطی پاره شده وا با تکنیک چفت زدن به هم متصل میشود.
رفوی بافت فرش: در این صورت یک تیکه از فرش کنده شده است
فرش دستباف : این فرشها معمولا گران قیمت میباشند و و نیاز به بافتن مجدد برای رفو گری دارند برای همین چه ریشه و چه متن فرش رفوگری گران قیمت تری نسبت به فرش ماشینی دارند.
فرش ماشینی: رفو این فرش معملا اسان تر میباشد چون نیاز به بافت ندارد یک تیکه از یک فرش مشابه به آن اضافه میگردد.اخیرا ریشه آماده فرش و دستگاههای شیرازه زنی کار را راحت کرده است و فرش کهنه را میتوتن به رش نو تبدیل کرد.

رفوگری و ریشه زنی فرش
 
 
رفوگری فرش چیست؟
ترمیم و بهسازی قسمت های فرسوده، سوخته، پاره شده، بید زدگی فرش را رفوگری می گویند.
رفوگری فرش کار هرکسی نیست. حتی کسی که در کار بافتن فرش است هم فقط علم اندکی یا در واقع در حد رفع نیاز، رفوگری را می داند. اگر فرش شما دچار پارگی یا آسیبی شد، به هیچ وجه آن را به دست هرکسی ندهید و بهترین راه این است که آن را به یک قالیشویی معتبر بسپارید.
چه زمانی نیاز به رفوگری فرش داریم؟
درواقع باید گفت که چه عواملی باعث می شود که فرش شما آسیب ببیند که نیاز به رفوگری پیدا کند:
بعضی از آسیب ها ناشی از استفاده مکرر از فرش است که باعث فرسودگی، پارگی، از بین رفتن رنگ آن می شود. این عوامل غیر انسانی است اما می توان با مراقبت از فرش تا حدی جلوی آن را گرفت.
بعضی از عوامل ناشی از حوادث هستند. مانند سوختن (آتش، سیگار و غیره)، پاره شدن با چاقو، بیدزدگی و غیره هستند. با رعایت نکات ایمنی به راحتی می توان جلوی این اتفاقات را بگیریم.
وسایل مورد نیاز رفوگری فرش
 
 
ابزار آلاتی که در رفوگری به کار گرفته می شود شامل موارد زیر است:
قلاب
قلاب پشت
شانه رفوگری
چاقو کارد بی نوک
چاقو بافت
چنگال
سوزن
قیچی
نخ پود و پنبه ای(چله)
میخ
اتو
میخ کش
چهارچوب
نقشه و طرح کلی فرش که از دیگر قسمت می تواند جدا کند.
آب
تخته
کیله
البته در نظر داشته باشید که این وسائل در رفوگری با حالت عادی که در نظر داریم، کاملا متفاوت هستند.
چگونگی انجام رفوگری فرش
ابتدا فرش را از پشت برروی چهارچوب نیز نصب می کنند.
سپس رفوگر با استفاده از نخ های همرنگ فرش یا قالی، اقدام به ترمیم خرابی ها می کند. در نظر داشته باشید که اگر رنگ بقیه نخ های فرش از بین رفته باشد، شما هم باید از نخ رنگ و رو رفته استفاده کنید. رفوگر رنگ را از روی بقیه شیرازه های فرش انتخاب می کند.
اگر چله آخر و اول فرش از بین رفته باشد، باید اقدام به ترمیم آن نماید.
بعضی از ترمیم ها نیز روش های مخصوص به خود را دارند مانند بیدخوردگی. اینکه چگونه انجام شود، نیاز به تجربه و مهارت رفوگر دارد.
قسمت های پارگی، سوختگی و غیره که برروی فرش به وجود می آید، باید با دقت رفو شود. فقط نکته خیلی مهم اینکه حتما و نقشه رنگ انتخاب شده با رنگ و نقشه اصلی نباید تفاوتی داشته باشد، در غیر اینصورت به چشم می آید و باعث پایین آمدن ارزش فرش می شود.
برای ترمیم جرخوردگی باید محل جرخوردگی را از پشت با ماژیکی علامت گذاری کنند و اگر خیلی عمیق بود، باید کامل با تیغه بریده شود و سپس به ترمیم آن پرداخت.
همچنین برای اینکه رنگ های قسمت های مختلف فرش یکی باشد، باید رفوگر دانش و اطلاعاتی در خصوص رنگرزی داشته باشد تا در قسمت تهیه رنگ، به مشکلی برنخورد.
در مرحله آخر هم اگر رنگ فرش با دیگر نخ ها متفاوت بود، باید بعد از انجام عملیات ترمیم، از قیچی زدن، کیله کشی و اتو زدن از آن رنگ ها استفاده کند تا نتیجه مطلوب را بدست بیاورد.
 
 
ریشه زنی فرش
ریشه زنی فرش تکنیک دیگری برای مرمت و بازسازی فرش‌های آسیب‌دیده در کارخانه های قالیشویی است. شما می‌توانید برای ترمیم ریشه‌های فرش خود از کارخانه های قالیشویی کمک بگیرید. فرش‌ها پس از بافته شدن برای افزایش مقاومت و زیبایی فرش ریشه زنی می‌شوند اما این ریشه‌ها ممکن است پس از مدتی به دلیل استفاده زیاد از فرش کهنه و پوسیده شوند و این می‌تواند روی زیبایی فرش تاثیر منفی داشته باشد. اما نگران نباشید قالیشویی خوب بسیاری از کارخانه های قالیشویی با تخصص و مهارت کامل در امر ریشه زنی فرش آماده هستند تا نسبت به ترمیم و یا تعویض ریشه‌های فرش شما اقدام نمایند. اکثر این شرکت ها به شما ضمانت‌نامه کتبی ارائه می‌نمایند تا خیال شما ازهرجهت آسوده باشد.
ریشه‌های پوسیده و کهنه یا رنگ گرفته می‌تواند باعث کاهش قیمت فرش به‌ویژه فرش دستباف شما شود ازاین‌رو کارخانه های قالیشویی به دنبال ارائه خدمات ترمیم و رفوی فرش نسبت به ترمیم و مرمت ریشه‌های فرش و یا تعویض آن‌ها اقدام می‌نمایند. داشتن ریشه‌های سفید و سالم تاثیر زیادی در زیبایی و قیمت فرش شما دارد بنابراین اگر ریشه‌های فرش شما آسیب‌دیده است هر چه سریع‌تر با کارخانه های قالیشویی تماس بگیرید و فرش خود را به این شرکت ها بسپارید در این شرکت ها ابتدا ریشه‌های کهنه فرش از قسمت ابتدایی آن با قیچی جداشده و با دستگاه‌های استاندارد و نخ مناسب ریشه زنی فرش انجام می‌شود.

برچسب ها :

رفوگری فرش

قالیشویی

ریشه زنی فرش

شستشوی فرش